Gospodarstwo domowe

♦ Urządzenia przestarzałe, a czasem nawet te nowoczesne, często zużywają zbyt dużo energii elektrycznej. Dlatego kupując nowy sprzęt, zwróćmy uwagę na zużycie energii elektrycznej. Powinna tam znajdować się nalepka z informacjami o klasie efektywności energetycznej (od A do G, przy czym A – oznacza urządzenia o najlepszej efektywności, a G – urządzenia najmniej efektywne).

♦ Energooszczędne żarówki zużywają o około 80% mniej energii niż te zwyczajne. Najbardziej nadają się do pomieszczeń, w których często włączamy światło na czas dłuższy niż kilka minut. Dlatego przed zakupem zastanówmy się, gdzie chcemy je umieścić.

♦ Sprzęty elektroniczne, takie jak telewizory, radia, odtwarzacze wideo, komputery i drukarki, powinny być włączone tylko wtedy, kiedy są używane. Nawet jeżeli pracują one w trybie oszczędnym, zużywają energię elektryczną.

♦ Tam, gdzie to możliwe, podłączajmy urządzenie do energii z sieci elektrycznej, a nie do baterii. Mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego i na dłuższą metę tańsze niż zwykłe baterie, są baterie alkaliczne/manganowe, które można naładować, oraz akumulatory. Kalkulatory lub zegarki wyposażone są czasami w baterię słoneczną.

♦ Zabierając się do prasowania, nastawmy najpierw żelazko na najwyższą temperaturę. Ponadto niektóre rzeczy można wyprasować już po wyłączeniu żelazka, kiedy jest jeszcze ciepłe.

♦ Nie każde sprzątanie wymaga użycia odkurzacza, czasami wystarczy pozamiatać.

Kategorie: Problemy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *