Komary

Każdy wie, jak przykre i uciążliwe są komary w mieszkaniu, a komary w sypialni mogą doprowadzić nas do rozpaczy.

♦ Handel oferuje wiele środków chemicznych pozwalających odstraszać i zwalczać komary. Jeśli nie chcemy lub nie możemy (np. ze względu na alergię) ich używać, postawmy na parapecie i na balkonie doniczki lub skrzynki z pachnącymi roślinami: lawendą, szałwią, majerankiem, melisą, lubczykiem, piołunem, cząbrem, pomidorami, tytoniem, czosnkiem lub cebulą. Innym sposobem na odstraszenie komarów jest ustawienie w pokoju lub na parapecie miseczki z octem lub olejem eukaliptusowym albo cytryny naszpikowanej goździkami.

♦ Mieszkając w okolicy, w której jest dużo komarów, trzeba zawiesić nad łóżkiem moskitierę. Na świeżym powietrzu można nasmarować się kamforą albo octem, które powinny ochronić skórę przed ukąszeniami. Innym sposobem jest dostarczenie organizmowi zwiększonej ilości witaminy Bi w postaci tabletek, albo jeszcze lepiej – przez pokarmy, takie jak: mleko, ziemniaki, ryż naturalny albo otręby pszenne. Pod wpływem tej witaminy skóra człowieka wydziela zapach, który odstrasza komary.

♦ Ukąszeń nie wolno drapać, aby uniknąć stanu zapalnego. Można złagodzić działanie jadu poprzez wyssanie go i nasmarowanie ukąszonego miejsca octem lub wilgotną solą oraz przyciśnięcie do niego kostki lodu owiniętej w ściereczkę. Innym środkiem zaradczym jest posmarowanie ukąszenia przekrojoną cebulą.

Kategorie: Problemy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *