Łóżko

♦ Zapewnimy sobie komfort podczas snu, jeśli ustawimy łóżko przy ścianie wewnętrznej, w odległości przynajmniej 60 cm od okna.

♦ Łóżko podwójne jest lepsze niż łóżko francuskie. Podwójny materac nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają lekki sen i którym może przeszkadzać każde poruszenie drugiej osoby.

♦ Przy zakupie nowego łóżka zwróćmy uwagę na to, czy materac i stelaż są do siebie odpowiednio dopasowane. Im bardziej miękki materac, tym bardziej twarde powinno być jego podłoże, i odwrotnie. Materac powinien się dobrze dopasowywać do kręgosłupa, dlatego najlepsze są materace sprężynowe lub z twardej gąbki. Aby przewietrzyć materac, trzeba go od czasu do czasu postawić na boku. Przy tej okazji można także wyczyścić stelaż.

♦ Włożone pod materac „prześcieradło” z moltonu lub poszewka chronią go przed nadmiernym ścieraniem i są higieniczne, ponieważ można je wyprać.

Materace należy odkurzać, a nie trzepać. Można je również oczyścić miękką szczotką.

♦ Materace powinno się regularnie odwracać na drugą stronę. Ich gruntowne czyszczenie lepiej zostawić specjalistycznej pralni. Po upływie ośmiu, dziesięciu lat koniecznie zmieńmy materac.

♦ Przy bólach karku stosujmy twarde poduszki.

♦ Pierzyny i poduszki należy regularnie strzepywać i wietrzyć, jednak nie zostawiać ich w pełnym słońcu, które źle wpływa na pierze (staje się kruche i łamliwe).

♦ Zapadnięte puchowe poduszki staną się znowu puszyste, jeżeli włożymy je na około 30 minut do suszarki do bielizny. Czyszczenie poduszek i pierzyn powierzmy specjalistycznej pralni.

♦ Kołdry i pierzyny trzeba odświeżać lub zmieniać najpóźniej po pięciu, sześciu latach, a poduszki po trzech, czterech.

♦ Przy czyszczeniu pościeli z naturalnej wełny należy przestrzegać wskazówek producenta. Niektóre kołdry można prać w pralce, dokładnie stosując się do zaleceń producenta.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *