Ogrzewanie i zużycie wody

♦ Biorąc prysznic, zamiast kąpieli, oszczędzamy energię i wodę. Pełna wanna kosztuje około sześciokrotnie więcej energii i wody niż 6 minut pod prysznicem. Jeszcze więcej można zaoszczędzić, wyposażając prysznic w funkcję przerywania strumienia wody albo w ograniczenie przepływu wody (handel proponuje wiele energooszczędnych rozwiązań).

♦ Nowoczesne okna i drzwi szczelnie izolują pomieszczenia. Dlatego należy systematycznie wietrzyć mieszkanie. Najlepszą jakość powietrza i zdrowy „klimat” pomieszczeń daje dokładne wietrzenie wszystkich pokojów i sypialni 3^1 razy w ciągu dnia. Okna otwieramy za każdym razem na całą szerokość na około 10 minut. Takie wietrzenie nie powoduje zbyt dużych strat energii, ponieważ meble i ściany dłużej utrzymują ciepło. Uchylone na cały dzień okna „ogrzewają” ulicę, a nie nasze mieszkanie.

♦ Nie należy przegrzewać pomieszczeń, ale oczywiście ich optymalna temperatura zależy od osobistych preferencji jego mieszkańców.

♦ Kaloryfery nie powinny być zasłonięte meblami ani zasłonami, które zatrzymują ciepło.

♦ W zimie nie należy nigdy całkowicie wyłączać ogrzewania. Lepiej przestawić je na niższy poziom i stale dogrzewać mieszkanie.

JAK OGRZEWAĆ MIESZKANIE?
POMIESZCZENIE Temperatura

normalna*

Temperatura

zalecana

Salon/pokój dzienny 20°C 22°C
Sypialnia 20°C 16°C
Pokój dziecinny 20°C 19°C
Kuchnia 20°C 19°C
Łazienka 24°C 22°C
WC 20°C 20°C
Klatka schodowa 10°C 10°C
Przedpokój/korytarz 15°C 15°C
* według normy DIN 4701 .T.2

♦    Zimą trzeba opuszczać na noc rolety oraz obniżyć temperaturę pomieszczeń, a także zamykać drzwi ogrzewanych pomieszczeń.

♦    Kaloryfery pokryte zbyt wieloma warstwami farby grzeją o wiele słabiej.

♦    Pralkę należy włączyć dopiero wtedy, kiedy zbierze się wystarczająco dużo rzeczy, żeby wypełnić cały bęben. Wiele pralek wyposażonych jest w program energooszczędny. Do normalnie zabrudzonych rzeczy wystarczy zwykle pranie w temperaturze 60°C. Zużywamy wtedy około 30% energii mniej niż przy programie prania w temperaturze 95°C! Program „z gotowaniem” należy stosować w zasadzie tylko do prania rzeczy niemowląt lub ludzi chorych.

♦    Automatyczne suszarki zużywają dużo prądu! O wiele tańsze jest suszenie bielizny na sznurkach. Dodatkowo można ustawić w suszarni wentylator o mocy 25 W, w taki sposób, aby powietrze miało dostęp do wszystkich upranych rzeczy. Dobrze odwirowane ubrania będą suche i gładkie już po kilku godzinach.

♦    Trzeba jak najszybciej naprawiać kapiące krany. Jeden zepsuty kran (10 kropli na minutę) kosztuje rocznie więcej niż 2000 litrów wody!

Kategorie: Problemy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *