Pszczoły

♦ Perfumy, słodkie potrawy i kolorowe ubrania przyciągają te owady. Jeśli na skórze usiądzie jedna pszczoła, należy ją delikatnie strząsnąć lub zdjąć. W żadnym wypadku nie wolno jej wtedy uderzyć.

Jeśli ugryzie nas pszczoła w pobliżu ula lub barci, należy się stamtąd natychmiast oddalić. Pszczoła, która nas użądliła, wydziela substancję przyciągającą inne pszczoły.

Żądło trzeba jak najszybciej, ale bardzo ostrożnie usunąć, nie rozgniatając końcówki, która zawiera jad.

Po użądleniu przez pszczołę wargi, nosa, języka, szyi albo krtani należy natychmiast wezwać lekarza! Do jego przybycia trzeba ssać kostkę lodu. Przy dużych obrzękach, czerwonych plamach na skórze, zawrotach głowy, duszności lub obfitym poceniu się również konieczny jest lekarz!

♦ Na bolesny, zaczerwieniony obrzęk stosuje się okłady chłodzące z wody, wody z sokiem cytrynowym lub octem glinowym. Do ukąszonego miejsca można również przyłożyć przekrojoną cebulę albo sól zmieszaną z niewielką ilością śliny. Innym środkiem łagodzącym ból jest ałun. Jeśli pszczoła ukąsi nas podczas podróży i nie mamy pod ręką żadnych lekarstw, trzeba smarować ukąszone miejsce śliną, tak aby przez cały czas było wilgotne.

Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *