Szydełkowe koronki

♦ Bieliznę i obrusy ozdobione szydełkowym obramowaniem można prać tylko ręcznie. Wilgotną koronkę należy naciągnąć, nadając jej odpowiedni kształt, a kiedy wyschnie, wyprasować przez cienką ściereczkę. Przy prasowaniu nie przesuwajmy żelazka jak zwykle – w jedną i w drugą stronę, ale krótko przyciskajmy nim bieliznę. W przeciwnym razie rozciągniemy delikatny wzór koronki.

♦ Szydełkowe koronki zachowają swoją strukturę, jeśli przy prasowaniu odwrócimy je na lewą stronę, ułożymy na miękkim podłożu (np. ręczniku) i przykryjemy miękką bawełnianą ściereczką.

♦ Aby odświeżyć kolory koronki, należy prasować ją przez miękką bawełnianą ściereczkę zwilżoną wodą z octem.

♦ Koronkowe serwety zachowają pierwotny kształt, jeśli dodamy do ostatniego płukania krochmal (1-2 łyżki). Małe serwetki warto przyfastrygować przed praniem do białej ściereczki. Dzięki temu nie zniekształcą się podczas prania i łatwiej je będzie wyprasować.

♦ Aby zachować kształt okrągłych i owalnych serwet, należy je rozłożyć przed praniem na grubym, niefarbującym obrusie i oznaczyć fastrygą ich obwód. Po wypraniu, wypłukaniu i wykrochmaleniu serwety należy ją rozpiąć szpilkami na obrusie i pozostawić do wyschnięcia.

Kategorie: Ubrania

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *