Wazony

♦ Niezbyt stabilny wazon warto obciążyć piaskiem, żwirem lub marmurowymi kulkami. Dzięki temu nie przewróci się i wygląda bardzo dekoracyjnie.

♦ Małe rysy i nieszczelne miejsca można pokryć bezbarwnym lakierem, najlepiej od środka (wazoniki z wąską szyjką maluje się tylko z zewnątrz). Innym sposobem jest wypełnienie rysy szybko-schnącym klejem (powtórzyć zabieg kilka razy, za każdym razem zostawiając czas na dokładne wysuszenie, a następnie umyć wazon zimną wodą). Rysę można również zakleić pastą ze sproszkowanego pumeksu i kleju stolarskiego. Wazon powinien przez kilka dni schnąć.

♦ Wazon nie będzie się brudził w środku, jeśli przy każdej zmianie wody dokładnie umyjemy go szczotką do butelek oraz wodą z mydłem. Jeśli wewnątrz wazonu pojawiły się „obwódki”, można je usunąć:

– roztworem octu z solą (5 łyżek octu na łyżeczkę soli), który należy wlać do wazonu i zostawić na noc, a następnie kilka razy mocno wstrząsnąć i wylać,

– wodą z mydłem i niewielką ilością piasku lub ryżu, którą wlewamy do wazonu i mocno nim wstrząsamy,

– sodą albo środkiem do czyszczenia protez zębowych, które należy wlać razem z wodą do wazonu i pozostawić na noc,

– drobno pokrojonymi ziemniakami wymieszanymi z octem: napełniamy nimi wazon, mocno wstrząsamy, odstawiamy na jakiś czas, a następnie jeszcze kilka razy wstrząsamy i myjemy wazon czystą wodą.

– w razie potrzeby należy powtórzyć zabieg kilka razy; po każdym czyszczeniu trzeba umyć wazon szczotką do butelek albo w zmywarce.

Kategorie: Czyszczenie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *