Zatkany odpływ

Jeśli woda zbyt wolno lub wcale nie spływa z wanny lub umywalki, to znaczy, że zatkany jest syfon (rura odprowadzająca wodę znajdująca się między umywalką i rurą odpływową) albo rura odpływowa (rura prowadząca do pionu kanalizacyjnego).

♦ Najprostszym rozwiązaniem jest użycie tzw. grzybka (sklepy z artykułami gospodarstwa domowego). Należy go mocno przyłożyć do otworu, przez który odpływa woda z umywalki lub wanny, a następnie poruszać trzonkiem w górę i w dół. Rezultat będzie jeszcze lepszy, jeśli w umywalce znajduje się niewielka ilość wody.

♦ Innym rozwiązaniem jest wsypanie do odpływu trzech łyżek sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia i dodanie pół Filiżanki octu. Odpływ należy zatkać korkiem i zostawić na jakiś czas, a następnie przepłukać go gorącą wodą.

♦ Oba te środki mają krótkotrwałe działanie i w większości przypadków nie usuwają całkowicie przeszkody w odpływie. Najlepiej więc rozmontować syfon i dokładnie go oczyścić.

Najpierw odkręćmy śrubę w odpływie zlewozmywaka lub umywalki, a następnie syfon i oczyśćmy go np. za pomocą starej szczoteczki do zębów.

Przed odkręceniem syfonu od umywalki podstawmy pod nim miskę lub inny pojemnik na brudną wodę.

Jeśli syfon składa się z części, trzeba go najpierw rozkręcić. Musimy przy tym zapamiętać kolejność odkręcanych części oraz uszczelek albo je ponumerować. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie prawidłowo złożyć syfonu po jego oczyszczeniu.

Zlewozmywak ze stali szlachetnej można łatwo oczyścić zwykłym mydłem do prania. Jest tak samo skuteczne jak środki chemiczne, tańsze, a przy tym mniej zatruwa środowisko.

Jeśli oczyszczenie syfonu nie rozwiązało problemu z odpływem wody, to prawdopodobnie zapchana jest rura odpływowa. W takich przypadkach można użyć specjalnej spirali do udrażniania rur (markety budowlane). Spiralę wkręcamy ruchem okrężnym w rurę odpływową. Po wyjęciu spirali ponownie montujemy syfon i napełniamy wannę lub umywalkę wodą, a następnie wyjmujemy korek. Spływająca woda powinna wypłukać zanieczyszczenia.

 

Kategorie: Czyszczenie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *